Pierwszym krokiem w realizacji projektu jest zapewnienie każdemu z uczestników spotkania ze specjalistą ds. wsparcia rodziny .
Aby zapewnić indywidualizację wsparcia dla rodzin, zgodnie z ustawą z 9.06.2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej uczestnictwo rodzin w projekcie rozpocznie się od dokonania analizy sytuacji rodziny i środowiska rodzinnego oraz przyczyn kryzysu w rodzinie - każda z rodzin spotka się indywidualnie ze specjalistą ds. wsparcia rodziny z (4h/rodzina).
Podczas spotkania przeprowadzony zostanie wywiad, diagnoza sytuacji problemowej, w tym potencjału danego dziecka, rodziny, określone zostaną potrzeby co do zakresie i wymiaru wsparcia dla rodziny i jej członków w projekcie a na bazie diagnozy dla każdej rodziny opracowany zostanie Indywidualny Plan Wsparcia.
W ramach zadania realizowane będzie także wsparcie asystenta rodziny. Asystent będzie m.in. udzielał pomocy rodzinom objętym wsparciem w poprawie ich sytuacji życiowej, wspierał aktywność społeczną rodzin, motywował członków rodziny do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, znalezienia/utrzymania pracy, udziału w zajęciach grupowych, w przypadku konieczności - podejmował działania interwencyjne.
Dodatkowo ze względu na udział w projekcie dzieci i rodzin pochodzących z Ukrainy, zatrudniony zostanie tłumacz j. ukraińskiego, który pomagać będzie rodzinom obcego pochodzenia w wypełnianiu wszelkich dokumentów projektowych, w kontaktach z zespołem projektowym i specjalistami prowadzącymi zajęcia (w tym będzie uczestniczył w realizowanych formach wsparcia), dając tym samy komfort uczestnictwa w/w w Projekcie.
#FunduszeEuropejskie
#FunduszeUE